Wystawa indywidualna dr Moniki Rak w Galerii 9,39

Wystawa indywidualna dr Moniki Rak w Galerii 9,39

W ramach obchodów XX-lecia istnienia Galerii 9,39m, Katedra Rysunku ma przyjemność zaprezentować wystawę indywidualną dr Moniki Rak pt. „Linia i Kolor”. Wystawa będzie dostępna od dnia 24.06.2021 r., do 31.07.2021. Zwiedzanie wystawy jest możliwe. Wystawę będzie można obejrzeć również w wersji cyfrowej na stronie Katedry Rysunku, stronach wydziałowych oraz na FB i Instagramie. Zapraszamy

Monika Rak jest doktorem sztuk plastycznych, artystką działającą na pograniczu rysunku i tkaniny eksperymentalnej. Jest adiunktem w Katedrze Mechatroniki na UTP w Bydgoszczy, gdzie prowadzi pracownią Technicznych Aspektów Modelowania w zakresie tkaniny oraz Rysunku Specjalistycznego na kierunku Wzornictwo. Pracuje również jako wykładowca w Katedrze Rysunku na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Współtworzy markę RAK HAFFER crafted in Poland. W latach 2014 – 2018 wykładowca w School of Form na specjalności Domestic Design, gdzie prowadziła projekty związane z tkaniną eksperymentalną oraz Rysunek Koncepcyjny. W swojej pracy doktorskiej „Konstrukty rysunkowe. W poszukiwaniu plastycznych metod analizy rzeczywistości” podjęła próbę wyznaczenia własnej kategorii plastycznej nazwanej konstruktem rysunkowym, opartej na linearnej analizie rzeczywistości (2014). Z wyróżnieniem ukończyła Media Rysunkowe na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (2010). Jest laureatką I nagrody w Konkursie Sztuki Twórców Województwa Kujawsko-Pomorskiego POLYGONUM 4 z 2016 r., a w 2013 r. otrzymała stypendium artystyczne Marszałka województwa kujawsko-pomorskiego. 

Monika Rak

„Linia i kolor”

Na wystawie Moniki Rak zostaną zaprezentowane wybrane cykle prac realizowane w ostatnich latach w technikach charakterystycznych dla jej twórczości czyli rysunku szytego, haftu i tkaniny. Jednak pojawia się w nich w bardzo dyskretnej sposób kolor, który zaczyna wchodzić w rozmaite interakcje wizualne z linearnymi jakościami. Artystka w swoich realizacjach chętnie sięga do rysunkowych środków wyrazu i opisuje otaczającą ją rzeczywistość za pomocą wyszywanych nicią linii, punktów, które to bardzo często są pierwszym śladem zostawionym na płaszczyźnie płótna.  Wykorzystuje w swoich realizacjach bardzo oszczędną, niemalże syntetyczną formę, gdzie zostawione niekiedy swobodnie opadające nieci tworzą odrębną rzeczywistość, wykraczającą poza płaszczyznę płótna.

Prezentowane cykle:

„Topografie rysunkowe”, rysunek szyty, haft, tkanina, 120×85 cm. [2017 – 2018]

„Skrawki”, rysunek szyty, akryl, tkanina, 130×95 cm. [2020] min.

„Szkice linia – plama”, rysunek szyty, akryl, tkanina, 35×40 cm. [2020].